Potřeby k výuce

Pokud se chceš začít učit na saxofon a budeš mít půjčený nebo starší nástroj bez vhodného příslušenství, pak se zde dozvíš co bude potřeba zakoupit.

Hubička – náustek, který se vkládá do úst a přes niž se do nástroje fouká, pomáhá vytvářet zvuk nástroje. Podléhá opotřebení a i z hygienických důvodů je lepší mít vlastní.

Nejlepší poměr kvalita / cena nabízí YAMAHA. Konkrétně je to model Yamaha MP 4C nebo 5C viz. odkazy níže.
Nedoporučuji objednávat z Číny – levné hubičky jsou nepoužitelné a u dražších je to kupování zajíce v pytli. (Navíc bych si nebyl úplně jistý, že materiál neuvolňuje nějaké nebezpečné látky.)

Nákupem produktu přes následující odkaz(y) podpoříš tento web.

Alt saxofon

Tenor saxofon

Ligatura a klobouček – svěrka na upevnění plátku a ochranný kryt.

Faxx ligatura alt sax (hn-kliment.cz)
Faxx USA chránič plátku a hubice (hn-kliment.cz)

Ochranná nálepka na hubičku
– samolepící guma, která chrání hubičku proti obrušování.

Popruhslouží k zavěšení nástroje na krk. Mám osvědčený a levný popruh DIMAVERY (sám jej používám). U jiných typů popruhů je potřeba vybírat ostražitě.

Plátky – dřívko, pomocí kterého se vytváří na nástroji zvuk. Vandoren Traditional tvrdost č.1, případně budou-li levnější mohou být D’addarion (Rico) Royal (také č.1). Doporučuji zakoupit 3 kusy a vždy postupně dokupovat podle potřeby. Pokud se plátek nepoškodí vydrží +/- 4 až 6 týdnů. Bohužel (nejen) začátečníkům se stává, že si jej nesprávnou manipulací poškodí. Po cca 3 – 5 měsících přejdeme na vyšší tvrdost č. 1,5.

Alt saxofon

Tenor saxofon

Pozn.: Plátky Vandoren na tenor saxofon jsou baleny po 5ks, často bývá uvedená cena za 1ks.

Notový materiál

K výuce užívám zahraniční školy na saxofon, z nichž každému může více sedět něco jiného jak rychlostí postupu, tak i hudebním stylem. Součástí škol jsou i nahrávky s hudebními doprovody. Cena sice není nízká, ale po využití je lze zase prodat. Doporučuji mít alespoň dvě. Podrobnější popis a ukázky najdete v článku „Doporučené saxofonové školy pro začátečníky„.

1 – Look, listen & learn for saxophone 1 (Alto)
2 – John O’Neill – Saxophone method
3 – John O’Neill – The jazz method for saxophone (Alto)

Další doporučené vybyvení