Vše okolo saxofonu

Ondřej Štveráček: Jazzová improvizace – potenciál zadupaný do země

Ondřej Štveráček: Jazzová improvizace – potenciál zadupaný do země

Dodatečně doplněno k 13. 3. 2024 o kapitolu Závěr Každá publikace týkající se saxofonu, která vyjde v češtině je pro mě radost a jsem fanda jakékoliv aktivity v tomto směru. Když pan Štveráček prezentoval svou publikaci, tušil jsem, že to nebude něco, co bych já sám využil, ale přál jsem tomuto počinu úspěch. Naskytla se…

Úvaha o referenčním tónu

Úvaha o referenčním tónu

Poslední dobou se stále častěji setkávám s prosazováním názoru tak zvaného referenčního tónu. Je to určení „správné“ výšky tónu hrané na samotnou saxofonovou hubičku a pak snaha této výšky docílit. Zprvu jsem tomu nevěnoval příliš pozornost, ale jak to slýchávám stále častěji, musel jsem se zamyslet nad tímto názorem, zda-li je to opravdu přínosné a…

Bob Mintzer – 15 easy jazz blues & funk etudes
|

Bob Mintzer – 15 easy jazz blues & funk etudes

Velmi oblíbený soubor patnácti jazzových (nejen) edukačních skladeb. Co je lepšího, než se učit přímo od saxofonisty světového formátu? Pokud jsi dokončil některou z doporučených saxofonových škol, tak právě tímto sešitem můžeš pokračovat ve svém dalším rozvoji.

Zásadní změna pohledu na „správné dýchání“ !!!
| |

Zásadní změna pohledu na „správné dýchání“ !!!

Způsob dýchání může mít výrazně pozitivní zdravotní vliv, ale také zcela devastující. Je zajímavé, že během dne námi projde přibližně 11 – 15 kg vzduchu, při více něž 20 000 nádeších a výdeších, od prvního nadechnutí při narození až po poslední vydechnutí při úmrtí dýcháme 24/7/365, přesto se daleko více zabýváme tím, co, jak a kdy jíst. Ale jak dlouho jsme schopni vydržet bez pití a bez jídla? A proti tomu, jak dlouho vydržíme bez dechu? Za celou dobu svých studií hry na nástroj jsem nikoho neslyšel mluvit nebo jsem nikde nečetl co se v těle odehrávají za procesy, při tom či onom způsobu dýchání. Až do teď. A tím se to vše změnilo…

Výběr přednesové literatury pro mírně pokročilé
|

Výběr přednesové literatury pro mírně pokročilé

Když jsem před dvěma dekádami začal učit, zděsil jsem se, jak v žalostném stavu je dostupnost literatury pro saxofon. Z českých škol existoval pouze S. Krtička a Moderní škola pro saxofon od Ivana Myslikovjana, která ale až tak o saxofonu nebyla nebo alespoň nebyla pro někoho, kdo se chtěl se hrou na saxofon seznámit. V…

Diplomové práce s tématikou saxofonu

Diplomové práce s tématikou saxofonu

Diplomové práce studentů škol napříč republikou již dnes pokrývají široké spektrum témat souvisejících se saxofonem. V textech se často objevují zmínky o nedostupnosti literatury v českém jazyce. Avšak ze seznamu literatury v diplomových pracích lze též dedukovat, že autoři mnohdy nevyužívají texty svých předchůdců, kteří zpracovávali obdobná témata, třeba i ve stejné instituci.

Plastové plátky – Je to k něčemu dobré?
|

Plastové plátky – Je to k něčemu dobré?

Každý kdo hraje na plátkový nástroj to zná moc dobře. Plátky a s nimi spojené problémy, které můžou vést až k frustraci: „Jakto, že mi ten plátek dneska nehraje, včera byl úplně v pohodě?!“, „Koupil jsem si krabičku plátků a hrajou mi jen tři. Bezva :-/“, „Ty plátky nejsou co bývaly.“, „Měl jsem skvělý plátek,…

Popruh

Popruh

Popruh je nezbytný pomocník při držení nástroje. Na saxofon lze použít krční nebo ramenní popruh.  Ramenní popruh sice přenese hmotnost nástroje na ramena na rozdíl od krčního popruhu, avšak za cenu omezené svobody pohybu. Výrobci často k nástroji dodávají jednoduché popruhy, ty se však obvykle pro delší cvičení nehodí. Pro komfortní hru je tedy potřeba vybrat…