Cvičení spodních tónů pro pokročilé
Uvolněně, soustřeď se na dýchání, kvalitu tónu, celkově uvolněný postoj a prsty, vnímej vibrace nástroje a barvu zvuku.
Uvolněně, soustřeď se na dýchání, kvalitu tónu, celkově uvolněný postoj a prsty, vnímej vibrace nástroje a barvu zvuku.
Každý kdo hraje na plátkový nástroj to zná moc dobře. Plátky a s nimi spojené problémy, které můžou vést až k frustraci: „Jakto, že mi ten plátek dneska nehraje, včera byl úplně v pohodě?!“, „Koupil jsem si krabičku plátků a hrajou mi jen tři. Bezva :-/“, „Ty plátky nejsou co bývaly.“, „Měl jsem skvělý plátek,…
S touto stupnicí si procvičíš všechny již naučené hmaty.
Cvičení vrchních tónů od C#3 po F#3. Vrchní tóny nacvičuj nejlépe až když máš již zvládnuté spodní tóny a také spojování spodních tónů s vrchními. Nejčastější problém při hře horních tónů je přílišné sevření nátisku. Nátisk horních tónu je stejný (!) jako nátisk spodních tónů. Zahraj si tedy napřed spodní tóny, uvědom si jak máš…
Cvičení pro zlepšení kvality tónu vychází z posazení nátisku při spodních tónech, které se snažíme použít i na vyšší tóny. Spodní tóny se snažíme hrát jemně (mp), horní tóny hrajeme silněji (mf), alespoň tak, aby se vyrovnaly hlasitosti těm spodním. Hlemýždí tempo 🐌
Aby se nám spodní tóny ozývaly, musíme jim věnovat zvláštní pozornost. Pokud se ti spodní tóny dobře ozývají, je to známka správného posazení nátisku a to znamená, že by ti měl nástroj dobře znít a hrát v celém rozsahu. Následující cvičení je dobré trénovat denně, nejlépe je zařadit na začátek cvičení mezi zahřívací. Soustřeď se…